Semmiképpen ne ess pánikba, vagy maradj otthon. Nem a napsütésen múlik, hogy jól sikerül-e egy kirándulás. Az eső épp olyan fontos a táj fenntartásához, mint a napsütés, nem azért kezd cseperegni, hogy kiszúrjon veled az idő.
Ha még az utazás előtt vagy, és hirtelen meglátod, hogy esőt jósolnak, nyugi: mindenképpen nézz meg több időjárás előrejelző oldalt is. Borítékolhatóan mind mást mutat majd. Érdemes olyat választani, ahol nem csak az esőcsepp ikon látszik, hanem az is, hogy a nap melyik szakában és hány% valószínűséggel lesz eső. Hasznos információ még az eső mennyisége is. Ha csak 3-4 mm vagy annál is kevesebb, akkor legfeljebb csöpörgésre lehet számítani. Azért az esőcsepp ikont persze odateszik, ami elég ijesztő tud lenni.
Néhány Balaton-felvidéki étterem sportot csinált abból, hogy a hibás előrejelzésekre reflektálva social media oldalaikon megmutatja, milyen az idő valójában. (Vagy éppen kérdezd magát a szállásadódat.) Mi, itt a Balatonnál nagyon szenvedünk attól, hogy a vendégek nem aszerint indulnak el hozzánk vagy maradnak otthon, hogy milyen az időjárás, hanem hogy milyen az időjárás előrejelzés. És bizony, az gyakran téves.
Kulturális programok, mint a Művészetek Völgye, Balatonfüred egymást érő fesztiváljai a Tagore sétányon, a komolyabb múzeumok és a városnéző séták még jobban is esnek, ha nem süt százágra a nap. Tapolcán a tavas barlang is jó választás lehet. IDE kattintva találsz még ötleteket.
Kisebb csöpörgés még alkalmas az erdei kirándulásokhoz. Nagyon közel a Bakony és a Balaton-felvidék minden jelentősebb dombján van már egy kilátó. Tervezd a túrát rövidre, vagy több rövid túrát egymásután, közepén ebédszünettel, hogy ha elszomorodik az idő ne legyél messze a szállásodtól / autódtól.
Például Tihanyban múzeumokat is találsz (Apátság, Levendula ház, Garda akvárium, Tájházak stb.) és felmászhatsz az Aranyházhoz, ami egy gejzírkúp, a kilátóhoz, sétálhatsz a Belső-tónál, ami védett terület vagy elkirándulhatsz az erdőben a barátlakásokhoz és a Ciprián forráshoz. Ha a természetben már nem kellemes az idő, még mindig kihasználhatod a nap többi részét egy jó múzeumozásra, cukrászdázásra.
Lehet, hogy elsőre meglepő, de bringázni nem a hőségben a legjobb. Egy váratlan nyári hideghullám vagy tavaszi borús idő még ne akadályozzon meg a bringázásban. Ha elektromos bringát választasz, kisebb erőfeszítéssel jutsz el nagyobb távokra és nem érzed olyan kiszolgáltatottnak magad. Keress a szállásod körül körtúrákat, a Balaton-felvidék tele van kerékpározható dűlőutakkal. Szállásadód jó esetben ellát térképekkel és tanácsokkal. Ilyenkor is érdemes több kisebb kört választani egy nagyobb, egész napos túra helyett.
Egy pakli kártya még a biciklis táska zsebében is elfér és jó szolgálatot tesz, ha ki kell várni valahol az eső végét. A legtöbb szálláson vannak társasjátékok, nyugodtan kérdezz rá a szállásadónál.
A Balaton valahogy nyári célpontként vonult be a köztudatba, de hidd el, a szeszélyes tavasz és a csendes ősz sokkal szebb tud lenni, mint a kánikulahullámokkal tarkított nyár. Bár értjük, hogy a városban nehéz a nagy meleget elviselni és hívogat a Balaton, de nincs párja egy őszi naplementének a tó felett vagy a márciusi mandulavirágzásnak a délre néző dombokon.
És hát, végülis mi számít jó időnek? Érdekes jelenség, hogy nem az abszolút időjárás érdekli a vendégeket, hanem az évszakhoz képesti jó időben várható a legtöbb látogató. Úgy értem, egy napsütéses márciusi 12-16 fok már vendéghívogató, míg májusban jóval melegebb idő számít csak csalogatónak.
Ha még nincs szállásod, IDE kattintva megtalálhatod az igazit a Balaton-felvidéken.